Florijanova nedelja v Brežicah

Florjanovo je praznik gasilcev, ki se praznuje 4. maja, po mnogih krajih pa je to tudi ljudski praznik, saj je sveti Florjan oziroma Florijan tudi eden izmed priljubljenih svetnikov. Sv. Florjan se je mnogim vernikom zasidral v srce, saj je svoje življenje našel šele, ko ga je izgubil. Čaščenje sv. Florjana, po domače “Florjanovo” se praznuje v čast sv. Florjanu, ki med drugim varuje ljudi pred ognjem in je tudi zavetnik gasilcev.

Tako je bilo tudi to nedeljo 8. maja 2022 ko je za številne gasilce mašo daroval brežiški župnik Milan Kšela.

Sv. Florjan ali sv. Florijan je bil veteran rimske vojske ter visoki državni uslužbenec v mestu Cetium, danes poznan kot Sankt Pölten, ki je glavno mesto Spodnje Avstrije v severovzhodni Avstriji. Zaradi svoje krščanske vere in bodrenja kristjanov, naj vztrajajo v izgnanstvu, je bil priveden v pogansko svetišče, kjer naj bi se žrtvoval poganskim bogovom in se tem opravičil svoja okrivljena dejanja. Pozvali so ga, naj se odreče svoji veri, ker pa se sv. Florjan svoji veri ni hotel odreči, so ga obsodili na smrt, umrl pa je kot mučenec. To se je zgodilo 4. maja 304, zato je bil ta dan izbran za njegov god. Sv. Florjan je danes zavetnik gasilcev. Večinoma ga prikazujejo z vrčem vode, medtem, ko gasi ogenj. Na ta dan v maju se mnogi gasilci spomnijo na vse svoje tovariše, ki so umrli ali bili poškodovani, ko so pomagali drugim. Množično se gasilci udeležijo gasilske svete maše, pri kateri z molitvijo in prošnjami priporočijo sv. Florjanu, naj jih še naprej varuje pri gasilskih aktivnostih, kot so vaje, tekmovanja in nesreče, ki se pripetijo, kot so požari in poplave.